ULAŞIMIN BELLEĞİ CANLANMALI

Geçtiğimiz hafta TOFED Başkanı           

Sn. Mehmet ERDOĞAN’la yaptığımız görüşmede

iki önemli projeden bahsetti

Birincisi TOSEV…

Türkiye Otobüsçüler Sosyal Dayanışma ve Eğitim Vakfı…

İkincisi Otobüs tarihi ile ilgili bir müze kurma projesini anlattı.

Bu arada otobüs severlerin kurmuş olduğu

magazinulasim.com sitesinin yöneticileri bir ricalarını bana ilettiler…

İlginçtir otobüs severlerin de müze talepleri var…

Ve bu talepleri ile ilgili yazılarını köşemde değerlendirmemi rica ettiler.

Gelen yazıyı Sn. Mehmet Erdoğan ile paylaştım.

Şimdi sizlerle paylaşıyorum …

“Türkiye Teknik Ulaşım Müzesi
Aşağıdaki fotoğraflarını paylaştığımız, araçlar Avrupa Teknik Müzesinden. Buradaki bir çok araç ülkemize de yıllarca hizmet etmiş, bizlere taşımacılığın esaslarını öğretmiş ve anılarımızın başrollerinde yerlerini almıştı.

Bu müzeye ait bu resimleri gördükten sonra eminiz ki ilk aklınıza gelen soru “neden bizde de böyle bir müze yok?” sorusu olacaktır.

Ülkemizde de şu ana kadar bir otel ve bir kaç ağabeyimizin dışında, bu tür girişimlerin olmaması ve girişimlerin sadece bir ya da birkaç araçla sınırlı kalarak ferdi gayretten öte gidemeyişi bizlerde biraz burukluğa sebep olmuştur.

Klasik otomobillerin sergilendiği birkaç müzenin de bizlerin bu duygularımıza tam olarak hitab etmediği açıktır.

Geçtiğimiz yıllarda ve halen de bu forum sitesinde bu piyasanın hayranları , takipçileri ve meraklıları olarak, bir çok anıları, belge, bilgilerle güncel ve nostaljik fotoğrafları paylaşmış olmaktan, dolayı çok mutluyuz.

Hatta nostaljik ulaşım konusunda bir çok firmaya, üreticiye ve kuruma, geçmişlerine dair unuttukları, hatırlayamadıkları ya da bilmedikleri noktalarda ana başvuru kaynaklarından biri olma gururunu yaşamaya da devam etmekteyiz.

“Peki biz ulaşım severler, geçmiş yıllara dair nelerin yaşatılmasının gayretini vermekteyiz ? “ sorusunu kendimize dost meclislerinin sohbetlerinde, sormadan edemiyoruz.

Allah’a (c.c) şükür Latif Karaali ve Canbazlar Karoser’in imkanları ile sitemizden M. Ali Sade Ağabeyimizin ve siz değerli üyelerimizin fikirleri ile orijinaliyle birebir aynı bir Magirus otobüsü topladık ve geçmişe dair bir eser ortaya koyarak, bir nebze de olsa yeni nesillere ve büyüklerine bir şeyleri anımsatabildik.

Bugün bizler magazinulasim.com olarak bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu bizim haddimiz olmayabilir, ancak içimizdeki ulaşım sevgisini ve heyecanımızı lütfen mazur görünüz.

Yolcu taşımacılığı özellikle otobüs sektöründen hayatını ve itibarını kazanmış bütün otobüs firmalarına , filo sahiplerine ;

Yük taşımacılığından hayatını ve itibarını kazanmış olanlara TIR ve lojistik firmalarına, filo sahiplerine;

Türk Otobüsçüler Federasyonu ve Tüm Otobüsçüler Federasyonu Derneğine, Otogar Yöneticilerine;

Ayrıca Ulaştırma Bakanlığına, Kültür Bakanlığına, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına ;

magazinulasim.com ailesi olarak haddimizi aşmadan sesleniyoruz.

Bizler her zaman elimizdeki tüm imkanlarla yanınızdayız. Lütfen ülke olarak, tarihimizle yüzleştiğimiz şu günlerde bir çok acılarımızı müzeleştirirken, bu ülkeyi sırtında taşıyan, bu ülkeye katma değer katanlar için haydi hep beraber geçmişimize sahip çıkalım, haydi hep beraber taşın altına elimizi koyalım.

Bizler, artık zor-bela çalıştırılan, hurdalıklarda jilet yapılmak istenen , mahalle aralarında terk edilen, ekonomik ömrü doldu diye sağa sola atılan bu araçları gelecek nesillere bırakmak, hatırlatmak istiyoruz. Bu araçlar bizlere yıllarca hizmet ettiler, iş yarattılar, işlerimizi gördüler, sanayimizi bu günkü haline taşıdılar.

Bu duygu ve düşünceler ışığında tüm yetkililere, işin başında da olan ağabeylerimiz ile meraklı olan herkese Türkiye Teknik Ulaşım Müzesi’nin tesis edilmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Bizler hazırız. Sizlerin atılım ve desteklerinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla…

magazinulasim.com Ailesi”

 Latif Karaali – Ulaştırma Dünyası

24 Ekim 2011 Sayı:540

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir