HER KIZIMIZ BİR YILDIZ

Mercedes-Benz Türk, geleceğe odaklı kalite seviyesini korumak amacıyla çok önemli “eğitim” yatırımlarına imza atıyor.

Geliştirilen projelerde; genç kızlara ve eğitimin her aşamasında öğrencilere büyük önem veriliyor.

İlköğretim mezunu genç kızları meslek sahibi yapmak…

Meslek liselerinin teknik branşlarında eğitimi teşvik…

Genç ve yetenekli beyinlerin makine ve teçhizat kullanma becerisini arttırmak…

…Ve aynı amaçla üniversitelerle işbirliği!

Bütün bunlar; Mercedes-Benz Türk’ün “entegre” projeleri…

Genç beyinlerin bilgi ve becerilerini geliştirmek, MBT‘nin “topluma hizmet” anlayışının bir parçası…

Böyle “entegre bir proje”, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürütülüyor.

“Her Kızımız Bir Yıldız” adını taşıyan projenin amacı; olanak­ları kısıtlı, ancak çalışkan ve kısa sürede meslek sahibi olmayı amaçlayan ilköğretim okulu mezunu kız öğrencileri meslek eğitimine teşvik etmek.

2004-2005 ders yılında 200 kız öğrenci ile başlayan projede, desteklenen öğrenci sayısı katlanarak artıyor. 42 ilden öğrenciler ile yürütülen eğitim projesinde öncelik verilen mesleki branşlar motor, elektrik/elektronik, torna/tesviye, makina ressamlığı, bilgisayar ve muhasebe.

Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra bayiler, yan sanayi firmaları ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının da desteği sayesinde bugün 950 öğrenciyi kapsıyor. Desteklenen öğrencilerin sayısı 2010/2011 öğretim yılında 1000’e çıkarılacak.

 Her yıl farklı illerden davet edilen öğrenciler, bu yıl Adana, Aksaray, Denizli, Sinop, Trabzon ve Van’dan geldiler

Yıldız Kızlar, İstanbul gezileri sırasında Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı gezip Mercedes-Benz Türk üst yönetimi ile biraraya geldiler. Mercedes-Benz Türk’ü daha yakından tanıma fırsatını elde ettiler. Eğitim aldıkları teknik branşlar hakkında sorular yönelten Yıldız Kızlar, gezi sırasında bir takım oyunu da gerçekleştirerek ‘takım olma’ duygusunu yaşadılar.

 Yaz buluşması için bir hafta boyunca İstanbul’da ağırlanan kızlardan Van Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan Berivan Gör, Van’ın artık terörle anılan bir kent olmasını istemediğini vurgulayarak, “Bizi terörle birlikte anmasınlar. Terörle birlikte anılması gerekenler, bize yardım elini uzatmayanlardır” diye konuştu.

Mercedes-Benz Türk’ün önceki yıllarda destek verdiği Gülşan Güloğlu da, sahneye çıkarak bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında ‘Mercedes Benz denilince aklıma saygı geliyor’ diyen Güloğlu, şöyle devam etti: “Sultanbeyli’de otuyorum. 8 yıl önce babamı kaybettim. Mercedes, bize yardım elini uzattı. Kardeşim, tıp fakültesinde, ablam Ordu Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okuyor. Ben de Koluman Motorlu Araçlar’da çalışıyorum. Mercedes, yaşamımızı değiştirdi” dedi.

 

Mercedes Benz Türk AŞ Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz da programı kriz yılında da sürdürmüş olmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyduklarını ifade ederek, ”Böylece bu sosyal sorumluluk projesi, kişilerden bağımsız, sürdürülebilir, istikrarlı bir proje olduğu kanıtladı’‘ diye konuştu. Eğitime destek verenlerin sayısının artığını belirten Kurz, sadece kendilerinin desteklediği kızların sayısının artmadığına dikkati çekti.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, konuşmasında, her bireyin insanca yaşam hakkı bulunduğunu ve bunun yolunun, çocukların, özellikle kızların eğitiminden geçtiğini belirterek, dernek olarak bireyin eğitiminden yola çıkmak gerektiğini fark ettiklerini söyledi. Eğitime verilen desteğin, sadece burs vermekten ibaret olmadığını, kız öğrenci yurtları, okullar, anaokulları, anasınıfları, kütüphaneler açıklarını kaydeden Çelikel, şu anda 42 projeyi aynı anda aynı biçimde yürüttüklerini vurguladı. Çelikel, Türkiye’nin 2020’ye kadar kız-erkek arasındaki eğitim farkının ortadan kaldırılamayacağı ülkeler arasında görüldüğünü dile getirerek, ”Ama biz bunu aşacağız” dedi.

MBT İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’le törende sohbet ediyoruz, Ertör’ün anlattıklarını nakledeyim: “Mercedes-Benz Turk topluma karşı duyduğu sosyal sorumluluk bilinciyle nerdeyse ilk kuruluş yıllarından itibaren bir seyler yapmaya çalismistir.

Ancak bunlar dağınık, cesitli kurum ve kuruluşların taleplerine ve toplumun o andaki ihtiyaçlarina uygun destek sağlamak şeklindeydi.

Bu konuda bizi daha sistematik düşünme, planlama ve uygulamaya rahmetli Prof. Dr. Türkan Saylan yönlendirdi.

Önce cüzamlı (leprali) hastaların çocuklarının eğitimlerini üstlenmek, sonra büyük depremde magdurlarin yardimina koşmak, İstanbul Üniversitesi’nde ögrenci yurdu yaptırmak gibi projelerle sirket yönetimi ve çalışanların gönüllü destegini kazandi, alti yil evvel de “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin yaratilmasinda ve hayata gecirilmesinde bize ilham ve motivasyon verdi.

Bu projenin paydaslari arasinda MBT’nin yanında ÇYDD, MBT’nin bayileri, çalışanları, imalatçılarıda var. Artik kişilere bağımlı değil, kurumsallaştı, sürdürülebilirliği güvence altına alındı, şirket stratejisinin bir parçası haline geldi.

Destek veren herkese mutluluk verdigini ayrica goruyoruz.

Turkiye’de kadin istihdam orani yüzde 24 civarinda ve maalesef çok dusuk bir duzeyde. Kız çocuklarının okullaşma oranı da yine çok düşük. Halbuki toplumun kalkınmasi, mutluluğu, çağdaşlasmasi icin kadınların egitimi ve işgücüne katılmaları en büyük etken. O halde kızların egitimine ve istihdamina yapilan yatirim en çabuk ve en yüksek verimle topluma geri dönen bir yatırım.

Herkesi bu imeceye gönlünden ve kesesinden geldigince katılmaya cagiriyoruz. Goreceksiniz kendinizi cok iyi hissedeceksiniz.”

Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün de projeye desteklerinin süreceğini söylerken keyifliydi.

Latif Karaali, 472’nci sayı

05 Temmuz 2010, Ulaştırma Dünyası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir