OTOBÜSÇÜLER 3

NECİP KARTAL’LA SÖYLEŞİ (4)

 

Dün 302 vardı…

Bugün Tourismo…

Travego…

Neoplan…

Setra…

Starliner…

Tourliner…

Safir…

Safari…

Diamond…

Uzun araba 3 akslı…

Yüksek kabin…

Kısa araba 2 akslı

2+1 koltuklar…

Deri döşeme…

Otobüs firmalarına özel dizaynlar…

Metalik boya…

Kısaca… lüks… delüks…

15 tip otobüs var piyasada…

Otobüsçülerin beğenisine sunulan…

* * *

Üreticiler arasında kıyasıya bir rekabet var…

Otobüs satmak için kampanyalar…

Kumpanyalar…

Finans desteği…

Takas desteği…

Peşin indirimi…

Eski otobüsü getir yeniyi al…

Aradaki farkı taksitle öde…

Mevsimsel öde…

24 ay 36 ay…

Hatta peşinatsız 60 ay taksit…

* * *

Bugün böyle ya dün nasıldı…

Otobüs almak için Sanayi Bakanı torpili gerekiyordu…

Yoksa otobüsler karaborsa…

5-6 aylık sıra var…

Yani önemli olar otobüsü ele geçirmekti…

Dünün canlı tanıklarından Necip Kartal’la söyleşiyi okuyacaksınız…

Sanayi Bakanından torpilli otobüs almak için…

Kamyon alma için de Sanayi Bakanına gidiliyor Sanayi Bakanı da Vehbi Koç’u arıyordu…

 

* * *

 

BAKAN TORPİLİ

 

Otobüsü fabrikadan alıyordun… eski olayları hatırlarsın. Nasıl sıra olurdu… çıktı çıkmadı araba…

Sanayi Bakanını devreye sokuyorduk araba almak için. Torpilli adamlar araba alıyordu, sıra vardı. Nuri Bayar vardı Allah Rahmet eylesin. Nuri Bayar, Demirel’in adamıydı. Biz otobüs almak istiyoruz, taşımacılık yapmak istiyoruz ama otobüs yok… 5-6 ay beklerdik. Piyasadan daha ucuza araba alabiliyorduk. Mercedes alıyorduk. Mengerler vardı, Bayraktarlar vardı. Ford kamyon alıyorduk 90 bin liraya, garaja çekiyorduk veriyorduk 125 bin liraya.

Amcam ile beraber gittik dedik ki biz taşımacılık yapıyoruz otobüs almak istiyoruz ama karaborsada veriyorlar. Birde 6 ay vade diyorlar.

Kinyas Kartal, Meclis Başkanıydı değil mi?

Hayır, milletvekiliydi. En yaşlı Milletvekili sıfatıyla TBMM açılışına başkanlık yapardı. Ben bir taksi almaya gitmişim Ankara’ya… Mercedes 280 ful bir araba, 1 milyon 450 bin liraya. Eve gittim allahaısmarladık diyeceğim amcamlara; Süleyman bey’in annesinin cenazesi vardı, bende amcamlara “cenazeye gitmeyecek misiniz” dedim, “oğlum hiçbir arabada yer yok, bütün otobüsler dolu, Demirel’de helikopter ile gitmiş” dedi. Amca dedim eğer gitmek istiyorsan seni götürürüm, Van’a gitmem seni götürürüm. Amcam “eğer götürürsen Allah senden razı olsun” dedi. Ağabeyimde oradaydı hanımına da söyledi “hazırlanın çıkalım, yola” dedi. Isparta yoluyla gittik, yolda yemek falan yedik öyle namazından önce oraya gittik. Çok kalabalık… Sorduk filan camide kaldıracaklar dediler cenazeyi. Gittik kalabalığı yara yara Süleyman Beyi bulduk. Öpüştüler falan cenaze namazı kılındı cenazeyi kabristana götürdük orada cenazeyi kabre koyacaklar, Süleyman Bey “durun!” dedi “Kinyas Bey nerede, onu çağırın” dedi. “Annemin vasiyeti var bizim ailenin büyüğü Kinyas Bey’dir. O diyecek ‘annemi kabre koyun’ ondan sonra annemi kabre koyun.” O kadar değer veriyordu… Türkiye çok iyi bir ülke…

Sanayi Bakanına gidiyorsun otobüs almak için o ilgimi çekti.

Tabii. Otobüs almak için, kamyon almak için. O zaman Mercedes kamyon satmıyordu. Ford kamyon satıyordu. Ford çok prim yapıyordu.

Ford kamyon olayını bana bir arkadaşım söyledi. Dedi ki bu kadar prim yapıyor 6-7 ay bize gün veriyorlar. Kinyas Bey’i devreye sok bir kamyon alalım. Gittim Kinyas Bey’e, gittik Sanayi Bakanlığına, oradan Vehbi Koç’u aradı. Ona söyledi “gelsin Ahmet Binbir Bey’i görsün” dedi. Mecidiyeköy’de bir yerde gittim gördüm telefon açtı git arabayı teslim edecekler dedi. Parasını yatırdık. 91 bin liraydı herhalde. Arabayı aldık garaja çektik Nevşehirliler 125 bin lira verdiler arabaya. Plaka falan filan hiçbir şey yok. Ortağım dedi satalım gidelim bir araba daha alalım dedi. Biz arabayı 130 bine sattık. Aldık paramızı tekrar Ankara’ya gittik, tekrar Kinyas Bey’e söyledim bir daha gittik Sanayi Bakanlığına bir araba daha aldık.

* * *

Nereden nereye…

 

 

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

14 Eylül 2009, Sayı: 430

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir