OTOBÜSÇÜLER 3

 

 

NECİP KARTAL’LA SÖYLEŞİ (3)

 Necip Kartal’la söyleşimize devam ediyoruz.

İş bilmeyenlerin mesleğe girişlerinden ve rekabetten değil iş bilmeyenlerin ölümcül rekabetinden yakınıyor Necip Ağabey…

Ulaştırma Bakanlığı’nın firmalarla görüşmeden olur olmaz yönetmelik çıkarmasını sektörü zor duruma düşürdüğünü söylüyor.

Derneğin buna sessiz kaldığını, bu işe Mercedes’in el atmasının gerektiğini vurguluyor…

* * *

Van firmaları birleşti, kısa bir dönem. Ben yazı yazmıştım “hayırlı olsun ama kısa sürer, 4 firmaysa 6’ya çıkar” diye…

Aynı senin dediğin çıktı.

Niye yürümüyor bu birleşmeler.

Şimdi herkes benim olsun derdinde. Her adamla ortaklık yapılmıyor. Adam adam olacak.Yani şimdi ortağın senin namusunu kendi namusu gibi,daha üste tutacak senin şerefini kendi şerefin kadar düşünecek. Öyle olmadıktan sonra iş yürümez ki.

Şuan rekabet yok değil mi?

Var. İstanbul-Van 80 lira, 40 liraya bilet satan da var. Uçak ise 54 lira.Biz düşürmüyoruz. Şehir yolcusunun çoğu bende, ama artık en çoğu uçakta.Bizimle 24 saatte geleceğine 2 saatle uçağı tercih ediyor.

Kaç uçak kalkıyor?

8 uçak. 2 tane Yeşilköy havalimanından kalkıyor, 2 tane Sabiha Gökçen’den, bir tane Adana’dan geliyor. Bir tane İzmir’den,seferimizi 2 tane de Ankara’dan geliyor.

Bizde yazın 7 seferimizi şimdi 4-5’e düştük.

Uçaklar geldikten sonra otobüs servisleri azaldı değil mi?

Evet.

Peki, tekrar dünyaya gelsen yine otobüsçülük yapar mısın?

Kesinlikle yapmam.

Ama bırakamıyorsun!

Bu yaştan sonra nasıl bırakayım. Yapacağım iş yok, bilmiyorum. Çocuklarım sevmiyorlar.

Bunu bırakamayız devam ettireceğiz.

Mercedes’te de çok ciddi bir gelişme oldu… Arabası da, müşteri ilişkileri de değişti.  40 yıllık bir müşteri olmak nasıl bir duygu.

40 seneyi geçti ben Mercedes’çiyim. Bizim kapımızda işçi olarak çalışan adamların şimdiki geldiği yerle bizim geldiğimiz yer çok farkı var. Otobüsçülükte 7-8-10 sene para kazandık, sonra hep zarar ettik. Hem firmalar çoğaldı hem bu işi yapan adamın kalitesi çok düştü. Şimdi esnaf olan, borcunu “namus” bilen insanlarla   oturduğun zaman zarar görmüyorsun. Hiç borcunu ödemeyen bir adamla aynı işi yaptığın zaman zarar görüyorsun;  para kazanmışsın kazanmamışsın hiç önemli değil.

Başka ilginç bir şey var mı?

Bizim kaderimiz Mercedes’in elinde Mercedes’te bu işe el atmalı. Mercedes’te bu iş ile ilgilenmeli.

Ulaştırma Bakanlığı neyin peşinde bilmiyorum ama bizim derneğimiz bu işi bozuyor…

Yeni çıkan bir olaydan haberin var mı? Ulaştırma Bakanlığı diyor ki “yol boyu satılan biletleri, sen merkezden satacaksın.” Bize yazı geldi… Araba Van’dan çıktı Tatvan’a uğruyor yolcu alıyor, Muş’a uğruyor, Bingöl’e uğruyor, Elazığ, Malatya’ya bizim bunların hepsinde yazıhanelerimiz var. Hepsinde kontenjanlarımız var. Ulaştırma Bakanlığı diyor ki bu yerlerde satılan biletler senin defterine işlenecek. Ben Tatvan’da satılan bir bileti  defterime nasıl işleyeceğim? Böyle bir şey var mı?

Hepsi senin yazıhanen olacak diyor.

Nerden bu adamlarla başa çıkayım.

Necip Ağabey bana sorarsan otobüsçülüğün geleceği kötü değil…

Ben kötü demiyorum.

İşini takip eden, bölgesinde marka olan sensin… Bölgene dışarıdan istediği kadar firma da gelse, seninle baş etmesi mümkün değil. Sen bölgenin liderisin.

Bize istediği kadar firma gelsin, hiç önemli değil. Bu işi yapanlar, bu işte belli bir yere gelen firmalar çok daha iyi.Biz bu işi yapmasını bilmeyenlerle karşı karşıyayız, asıl zararı oradan görüyoruz.

Zarar veren belli:bu işi bilmeyen ve de kaybedecek bir şeyi olmayan…Denir ki, ‘Otobüs herkese satılmaz’ bu,ciddi bir sıkıntı…

Adam gibi adam olsa, borcunu ödese yolcuyu bir liraya çekse                                                                                                                           de sorun olmaz. Borcunu ödemiyor, gelen üç kuruşu rahat yiyor. Ama bu fırsatı Mercedes veriyor. Yoksa bankalar her adama kredi vermiyor.

Basel 2 kriterleri geldiği zaman otobüsçülük sektörü daha düzene oturacak. Herkes borçlanamayacak. Sermayen kadar borçlanacaksın.

Uygulanırsa bir rahatlık olur. En azından para kazanmak için çalışır.

 

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

7 Eylül 2009, Sayı: 429

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir