Şu Yemen elleri ne de yamandır…YEMEN'DEYİM…Burası Yemen'dir…-1-

  YEMEN…

Hep türküleriyle bildiğimiz bir gizemli ülke. “Burası Yemen’dir gülü çemendir / Giden gelmiyor acep nedendir.” Bu içli türküyü bilmeyenimiz çok azdır. Hüzünlü mısraları yüreğimizi burkar.

400 yıla yakın Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Yemen, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra elimizden çıkıyor.

Yemen’e ağıtlar yakılması;

Binlerce askerin gidip de bir daha geri dönmemesi sebebiyledir.

Dillerinde türküleriyle Yemen’in çöllerinde… Sarp… Engebeli dağlarında… Naaşları kaybolan şehitler…

Kâbe’yi yıkmaya yeltenen (Kur’an­-ı Kerim Fil Suresi’nde anlatılır), Ebabil Kuşları’nın attığı siccil taşları ile filleri ve askerleriyle birlikte helak olduğu belirtilen Ebrehe  ve ayrıca Saba Melikesi Belkıs’ın ülkesidir Yemen.

Osmanlı ordusu askerleri Kızıldeniz sahilini takip ederek yürüdü Yemen’e.

300 bin asker kaybettiğimiz yemen Osmanlı’nın son vilayetiydi…

 

AH YEMEN…

Falih Rıfkı Atay meşhur “Cebel el-zeytun” (Zeytindağı) kitabında Hicaz ve Yemen’de yaşanan hüznü çarpıcı bir şekilde anlatır: “Adana tren garında yaşlı ana… Anadolu kadını… Yıllar önce Yemen’e giden oğlu Ahmed’in gelişini beklemektedir. Uzun bir bekleyiştir. Gelen giden herkese oğlu Ahmed’i sorar durur. Artık akli dengesini yitirmiştir. Bu arada Falih Rıfkı’ya kadın ‘Ahmedimi gördün mü’ diye sorar. Falih Rıfkı içinden ‘Ahmed’ini görmedim… görmedim ama Ahmed’in neler gördü neler’ diye geçirir.

* * *

Mehmet Niyazi Bey “Yemen! Ah Yemen” kitabında;

“Bir zamanlar endişeyle, elemle andığımız Yemen, sayısız gencimize mezar oldu. Yıllarca “Gece bir ses geldi derinden derinden / Beni mi çağırdı Yemen çöllerinden!” diyen yaşmaklı kızlarımızın yürekleri orada çarpardı” der.

 

DOSTLUK…

Tarihimizde müstesna yeri olan gizemli Yemen’e THY ile direkt 4.5 saatte uçuyoruz.

Şeyh Ruwaishan (Has Turizm’in Yemenli ortağı) TÜTAV Başkanı

Sayın Kemal Baytaş’ı Yemen’e davet etti… TÜTAV Başkanı Baytaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Yazar Yavuz Donat’la birlikte Yemen’e uçtuk.

Sana’a havaalanında Kemal Baytaş başkanlığındaki Türk Heyeti uçağın merdivenlerinde karşılandı ve şeref salonunda ağırlandıktan sonra eskort eşliğinde otele geldi.

 

GÜNDEM…

2 Haziran 2009, Yemen-Türk şirketinin Yemen’de şehirlerarası ilk seferinin 10’uncu yıl dönümü.

2009 yılında 50 otobüs yatırımı yapıldı.

30 otobüs Yemen Gümrüğüne varmış bile,

20 otobüs de yolda.

Yemen-Türk Dostluk Derneği kuruluş çalışmaları için…

TÜTAV’ın Yemen’de Türk gecesi düzenlemesi için ön görüşme…

 

İKİNCİ VATAN…

Yemekli toplantıda Yemen Büyükelçisi sayın Mehmet Dönmez var,

Yemenli protokol…

Yemenli işadamları…

Devrim Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Naci Ranu,

Yemen Commercial Bank Genel Müdürü,

İçişleri Bakanlığı Trafik Genel Müdürü…

 

40 KİŞİLİK MASA…

Protokol konuşmasında Şeyh Ruwaishan “Ben Yemen Şeyhiyim lakin Sayın Kemal Baytaş alemlerin şeyhi… büyük abimiz… efendimiz… bu yemekte üç noktaya dikkat çekmek istiyorum:birincisi şeyhimiz Baytaş, Yemen-Türk Cemiyeti’nin kuruluşunda bize liderlik yapacak. Eylül 2009’da Türk Gecesi düzenlemesi tarihten gelen dostluğumuzu pekiştirecektir. Dedelerimden gelen dostluğu torunlarımıza taşımamızda köprü olacak Şeyhimiz Baytaş. Bu sözlerim gönüldendir… kalbimdendir…

İkincisi Yemen-Türk Ortaklı Şirketimizin Otobüs filosu 80 adet O403 Mercedes-Benz, Türk Malı… Hoşdere Fabrikası üretimi…

Bugün, 2009 yılı, Dost Türkiye’den siparişini vermiş olduğumuz 50 otobüslük partinin 30 adeti Yemen topraklarındadır. 20 otobüs yoldadır. Türk ortaklarım, kardeşlerim Türkiye’deki otobüsçülük deneyimleri ile Türk Malı otobüslerle Yemenli kardeşlerine huzurlu, güvenli ve kaliteli hizmet sunacaklardır.

Üçüncüsü de sayın Büyükelçi Yemen’de yeni göreve başladı… Bugün aramamızda bize şeref verdi… Sayın Büyükelçim, sayın şeyhim Baytaş,  sevgili ortaklarım ikinci vatanınıza hoş geldiniz. Başımızın üstündesiniz… Şeyhimiz Baytaş,kabul buyurursanız Yemen Şeyhliğimin yüzde 50’sini size takdim ediyorum.

Büyükelçi Mehmet Dönmez de bunların üstüne,“diplomasi hayatımda gördüğüm en içten,en samimi müstesna bir günümdeyim…” dedi.

 

KEMAL BAYTAŞ…

Kemal Baytaş, “Bürokratların duayeni”…. Türk Tanıtım Vakfı Kurucu ve Başkanı… TÜTAV 5 kıtada… 33 ülkede… 800’ü aşkın “performans” gerçekleştirmiş…

Türk-Çin Dostluk Derneği’nin Kurucu Başkanı… Kemal Baytaş, her yıl Çin’e davet edilir. Türk-Çin dostluğu gelişimine katkıları çok büyük…

Çin Devleti dünyada sadece 17 kişiye “Halk ve Dostluk Büyükelçisi” unvanı vermiş… Kemal Baytaş bu unvana sahip.

Çinliler, Kemal Baytaş’a ayrıca “Efendimiz”, “Şeyhimiz”, “Kemal Abi” diye hitap eder…

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

15 Haziran 2009, Sayı: 417

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir