NEREDEN NEREYE… 4

BURSA’DA OTOBÜS FİRMALARI

 

1950’li yıllardan sonra, yol yapımı büyük bir hız kazanmış, bu nedenle şehirlerarası yolculuk kolaylaşıp yaygınlaşmıştı.

Kitapta, Bursa firmaları anlatılmakta… Ege firması Bursa kökenlidir, adını firma sahibi Osman Ege’nin soyadından almıştır.

Dostum Osman Kozba anlatmıştı. Doğan Körfez’i üç ortak kurduk. Doğan ağabey yaşça bizden büyük olduğu için onun ismini koyduk “Doğan”. Ancak İzmit’te beraber çalışacağımız arkadaşlarımıza büyüklerimize gittik, onlarda birde “Körfez” olsun dediler. Böylece Doğan Körfez olduk.

 

KAMİL KOÇ

1926 yılında ehliyet alan Kamil Koç, satın aldığı Fiat marka otomobilin üstünü ahşap ve tente kaplatarak, Bursa ile Karaköy Tren İstasyonu arasında, ilk kez yolcu taşımacılığına başladı.

1933 yılında yerli kasa Chevrolet, Dodge, Overland marka 5 arabanın katılımıyla ilk kez Bursa-Ankara yolcu taşımacılığı yaparak ülkemize ilk kez şehirlerarası çalışan düzenli bir taşımacılık şirketi kurmuş oldu.

 

EGE

Bursa firması Ege, adını firma sahibi Osman Ege’nin soyadından almış.

Bursa’nın en eski iki firmasından biri. Osman Ege’nin vefatından sonra firma dağıldı. 1961 yılında, Santral Garaj’a taşınan yazıhaneler ve otobüs firmaları arasında Ege yoktu. Ege, Kamil Koç tarafından satın alınarak, şirket bünyesine katıldı.

 

ULUDAĞ TURİZM

Uludağ Turizm, 1940’lı yıllarda Hüseyin Cakalıoğlu’nun öncülüğünde kuruldu.

Hüseyin Cakalıoğlu’nun karoseri atölyeleri bulunuyordu. 1940’lı yıllarda otobüslere kasa yapılırdı. Ayrıca çoğunluğu Sölözlüler’e ait olan otobüsler Uludağ Turizm bünyesindeydi. Taşıma hatları Ankara’dan Van’a kadar uzanıyordu.

1950 yılında Sölözlüler Uludağ Turizm’den ayrıldılar ve Yeni Ege’yi kurdular. 1961 yılına Uludağ Turizm’in varlığı sona erdi. Yıllar sonra Ferit Yıldırım ve Cakalıoğlu ailesi tarafından tekrar kuruldu. Önemli firmaydı 2000’li yıllarda kapandı.

 

MODA SEYAHAT                                                                 

Moda Seyahat, Bursa-Yalova hattında yolcu taşımacılığı yaptı. Kurucusu Fazıl Ulubay’dı. Faaliyete 1940’lı yıllarda başladı.

Moda, Yalova Seyahat kuruluncaya kadar varlığını sürdürdü. 1980’li yıllara gelindiğinde Yalova firmaları kooperatif çatısı altında bir araya gelerek Yalova Seyahat’i faaliyete geçirdiler. Bu da Moda’nın sonu oldu.

 

DİKİCİ SEYAHAT

Bursa’nın bir başka köklü yolcu taşımacılığı firması da Dikici Seyahat…

1966 yılında Behriç Dikici tarafından kurulan Dikici, o yıllarda Bursa-MKP, Ayvalık-İstanbul, Ayvalık-Ankara ve İzmir-Bursa-İstanbul hattında yolcu taşımacılığı yaptı. Günümüzde yönetim kurulu başkanlığını Doğan Dikici’nin üstlendiği firma, sadece Bursa-MKP arasında yolcu taşımacılığı yapıyor.

 

GÜZEL İZMİR

1935 yılında Karani Karan tarafından kurulan Güzel İzmir… O tarihlerde Bursa-MKP ve Bursa-Balıkesir arasında yolcu taşımacılığı yapan firma, daha sonra İzmir ve İstanbul hattında da çalışmaya başladı.

Bugün yine aynı hatlarda yolcu taşımacılığı yapan Güzel İzmir firmasını Cokan ailesi yönetiyor. 1970’li yıllarda satın almıştı.

 

OTOKAR

Otokar firması 1961 yılında kuruldu, 1972 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra Boing firması kuruldu ve Otokar firmasının mevcudiyeti son buldu.

 

ÖZEN TURİZM

Mehmet Yürüten ve Ahmet Güleç ortaklığında kurulan Özen Turizm, yolcu taşımacılığı işine Orhangazi Parkı’ndan Mudanya-Trilye-Eşkel seferleriyle başladı.

Firma, 1954 yılından itibaren Karacabey-Bandırma-Çanakkale, 1958 yılından itibaren de Ankara, İzmir ve İstanbul hattından faaliyet gösterdi. Bursa’ya ilk Avrupa kasa burunsuz Mercedes otobüs getirmesiyle bilinir.

Bursa karoseri atölyelerinde yarım burunlu ve burunsuz otobüsleri şasi olarak alıp yaptıran, sektörde öncü olan firmalardan biri olan Özen Turizm, yine 1966 yılında Bursa’da ilk defa fabrika personel taşımacılığı işine girdi.

Bursa-Karacabey-Bandırma-Trilye seferleri ile fabrika personel servis taşımacılığına devam etmektedir.

 

BURSA BİRLİK

Bursa Birlik, 1977 yılında kuruldu. Mehmet Yürüten’in üzerine tescilliydi. Daha sonra Hüseyin Cakalıoğlu firmanın ortakları arasında yer aldı. Şehirlerarası yolcu taşıyan Bursa Birlik ilk seferine Bursa-Bandırma hattında başlamış daha sonra Bursa ile Çanakkale, İstanbul, Ankara başta olmak üzere çeşitli iller arasında yolcu taşımıştı.

Bursa Birlik firması daha sonraki yıllarda aynı isim altında servis taşımacılığına başladı.

 

DOĞAN KÖRFEZ

Doğan Körfez, 1970 yılında Hüseyin Demir, Osman Kozba ve Doğan Şen tarafından kuruldu. 10 otobüsten oluşan araç filosuyla yolcu taşımacılığına adım atan Doğan Körfez, Bursa’da ilk kez İzmit’e sefer başlattı. Daha sonra sefer güzergâhına İstanbul, İzmir, Ankara’yı da ekleyen Doğan Körfez, teknolojik gelişime ayak uydurdu ve yeni Mercedes’lerden oluşan araç filosuyla şehirlerarası taşımacılıkta markalaşmaya başladı.

Doğan Körfez yolcu taşımacılığını 28 yıl sürdürdü. 1998’de firma kapandı. Firmanın hayatta kalan tek ortağı olan Osman Kozba, halen BOYKOOP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını yürütüyor.

 

NİLÜFER TURİZM

Nilüfer Turizm, 2000 yılının Mart ayında Bursa’da Hüseyin Kayaplı tarafından kurulmuştur. Kısa sürede profesyonel kadrolarla örgütlenmesini tamamlayarak; Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Balıkesir hattında yolcu taşımacılığı hizmeti vermeye başladı. Yatırımlarının tamamını öz sermayesiyle gerçekleştirerek yönetim ve kalite sistemi kurma konusunda ciddi avantajlar sağlamış olan Nilüfer Turizm, bugün tamamı kendisine ait 80 adet Travego model Mercedes marka otobüs ile hizmet vermektedir.

*

Her ilde kurulan, biten, kapanan firmaların tarihini yazalım. İlginçtir zamanında Bursa’da çok önemli firmalar vardı. Ege, Uludağ, Moda, Otokar, Özen, Boing, Bura Birlik, Doğan Körfez… Bugün yoklar.

 

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

16 Şubat 2009, Sayı: 400

NEREDEN NEREYE… 4” üzerine bir düşünce

 1. Merhabalar,

  Sayin Karaali bey, sayfanizdaki butun konulari, elimden geldigi kadar okumaya calisiyorum, cok guzel olaylar anlatiyorsunuz elinize gozunuze emeginize saglik.
  Koklu bir dunya firmasi oldugunuz herkes tarafindan biliniyor ayrica Mercedes-Benz-Turk un ortagi oldugunuzda, dolayisiyla sizden kucuk bir ricam ve sorum olacak,

  OTOMARSAN
  0302 Efsane
  0302 S Turbo
  0302 S V6
  0303 V8
  0303 V8 Avrupa
  0304, tipi otobuslerimizin katalog resimlerinde sayfalariniza eklermisiniz

  Yukarida tiplerini yazmis oldugum Turk otobuslerinin minyatur modellerinden dunyanin hic bir ulkesinde yapilmadi yaptirilmadi. Buyuk bir holding kurulus oldugunuz dan dolayi bu modelcilik uzerinde de dusunurmusunuz.
  Dunya da HO denilen 1\87 olcegindeki modeller cok tutuluyor, hem kucuklugunden hemde modeldeki ince ayrintilarindan.
  Modelcilik konusu uzerinde ki fikirlerinizi lutfen gmail den iletirseniz cok mutlu olurum.

  Saygilarimla

  Kaptansofor

  Kadir Aydin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir