NEREDEN NEREYE… 3

SANTRAL GARAJ’DAN TERMİNAL’E

Santral Garaj’ın 1978 yılında çıkan bir yangınla ağır hasar almasından sonra Bursa’da yeni şehirlerarası otobüs garajının yapılması tartışılmaya başlandı. Santral Garaj hem yangından zarar görmüş hem hızlı yapılaşma sonucu şehir merkezinde kalmış, hem de iç ve dış göçle nüfusu hızla artan Bursa’ya yetmez olmuştu. Bursalı otobüs yazıhanecileri arasında dernek çatısı altında bir araya gelme fikri yeşerdi.

*

İstanbul’da otobüs yazıhanecilerinin bir dernek kurup dayanışma içine girdikleri haberi Bursalı otobüs yazıhanecilerini harekete geçirdi. Şehirlerarası yolcu taşımacılığının geldiği noktada, ortaya çıkan olumsuzluklardan daha az etkilenmek, haksız rekabeti ortadan kaldırmak, yardımlaşmak ve organize olarak güçlenmek amacı ile kurumsallaşmayı düşündüler.

 

BOYKOOP’UN KURULUŞU

En uygun koşullara kooperatiflerin sahip olması nedeniyle 16 Ocak 1985 tarihinde BOYKOOP S.S. “Bursa Otobüsçüleri ve Yazıhanecileri Kooperatifi” kurulur.

*

Kooperatif; emekli sandığının yüksek kira artışlarına ortak tavır konulması, yolcu taşımacılık fiyatlarını belirlenmesi yazıhaneler arası firma ve çalışan transferlerinin önlenmesi, dışarıdan kalkan otobüslerin garaja girmesi, çalışanların kıyafetleri garaj içi düzen için kolluk görevlisi alınması, santral garaj içi işleyişin düzenlenmesine katkı, gelir getirici yatırım alternatiflerinin araştırılması gibi konularla ilgilenerek çalışmalar yapıyordu.

*

1986 yılı içerisinde yeni garaj yapılması konusu görüşülmeye başlandı. Belediye ve emek inşaat yeni garajında mevcut santral garajın bulunduğu aynı yerde yapılmasını değerlendiriyordu. BOYKOOP bilgi ve tecrübesi ile bu çalışmalar katkı sağlamak arzusundaydı. Bu işin üstlenilmesi için yeterli ekonomik gücünün olması için gerekli çalışmaları yaptı.

 

BURSA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ (BUŞOT)

1988 yılında küçülen garajın yoğunluğunun ve sıkışıklığın artmasıyla bir Yeni Garaj gereği gündeme gelir.

*

21 Eylül 1988 tarihinde dönemin belediye başkanı Teoman Özalp ile BOKOOP yönetimi arasında bir toplantı yapılarak TOFAŞ’ın karşısındaki belediyeye ait arazinin görülüp, “alt ve üst yapısının yapımının BOYKOOP’un üstelenmesi koşulu ile geçici garaj yapılmak üzere avam projesinin çizilmesine karar verilir.

*

BOYKOOP, Mayıs 1992’de yap-işlet-devret modeline göre yeni garajın yapılmasına talip olunmasına ve buradaki yazıhane sayısının üye sayısı ile sınırlandırılmasına karar verir.

*

Haziran 1994’de dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker ile danışmanları Engin Yenal ile Özdemir Kargöz ile terminal konusu yeniden görüşülmeye başlandı.

*

Ocak 1995’de yeni garaj projesinin fizibilitesi çalışmaları sürerken yeni garajı BOKOOP’un yapması gündeme gelir.

*

BOYKOOP, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin (BUŞOT) inşası ihalesine girilmesine karar verir ve üyelerden Ekim 1995-Kasım 1996 ayları arasında üye başına toplam 3 milyon 200 bin liralık ödeme taahhütü alır. BOYKOOP ihaleyi muhammen bedel üzerinden alır, işin yapımı üstlenir.

*

BOKOOP yetkilileri terminalin işlevsel olması için yazıhane düzeni, otobüs peronları ve benzer ana hususlardaki beklentiler yönünde çalışmalar yapar.

*

13 Kasım 1995 tarihinde yapılan törenle inşaatın temeli atıldı. İnşaatın devamı süresince BOYKOOP, Belediye, BİNTED, GİNTAŞ, sık sık bir araya gelerek uzay çatının renginden çatı izolasyonuna, ısıtma soğutma sistemlerinden zemin kaplamasının çeşidine, fotoselli kapılardan tuvaletlerin sayısı ve konumuna kadar tüm detayları müzakere ettiler ve fonksiyonellik, estetik ve ekonomiklik parametrelerinde değerlendirerek karara bağladılar.

*

Otobüs peronları noter huzurunda çekilen kurayla kooperatif üyeleri arasında eşit ve adil olarak taksim edildi.

*

Diğer taraftan BOKOOP ve Bursa Büyükşehir Belediyesi; terminal işletmesinin esaslarını, uyulması gereken kuralları içeren “Terminal İç Yönetmeliği”ni hazırlayarak son şeklini verdi. Tamamlanan yönetmelik Büyükşehir Belediye Meclisi’nce onaylayarak hayata geçirildi.

*

Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Bursa arasındaki ulaşımın sağlanması için de firmaların servis aracı çalıştırmaması, onun yerine 32 adet Terminal Özel Otobüsü çalıştırılması benimsendi.

Bunun ile ilgili ihaleyi de BOYKOOP kazandı ve işi üstlenerek hazırlıklarına başladı. Her üyenin bir otobüs tahsis etmesi şeklinde çalışmaya işlerlik kazandırıldı.

*

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali, 15 Haziran 1997 tarihinde inşaat tamamlanarak, görkemli bir açılış töreniyle hizmete girdi.

*

Haftaya devam edecek.

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

09 Şubat 2009, Sayı: 398

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir