İŞİN SIRRI…

 Ayhan Şahenk, Genoto’yu alarak tesadüfen ‘otomobilci’olur. Daha sonra Doğuş Otomotiv doğar. İşin kökeni Arif Alp’in Mercedes ortaklığından vazgeçmesine dayanır. İlginç otomotiv hikayesinin seyrini izleyelim.

* * *

Bu mektupla Sayın Arif Alp ortaklıktan vazgeçmiştir

Mektup aynen şöyledir: 

“Rotenberg-Hotel

Böhringer

Stuttgart-Rotenberg 

16 Eylül 1966 

Mr. Robert Mühlich

Daimler-Benz A.G.

Stuttgart-Untertürkheim 

Bay Mühlich,

Bildiğiniz gibi 3 yıldan beri Türkiye projesinde sizin firmanızla ortak olabilmek için çok uğraşmıştım. 

Maalesef bir şansızlık olarak projede en hayati konulardaki hususlar son ana kadar geciktirilmişti. 

Alman rakiplerinizin mukayese edilebilir kalitedeki aynı malzemeyi 6 bin dolara göndermesine rağmen, sizin şasenin yaklaşık 10 bin dolar civarında olduğunu öğrendiğim zaman çok şaşırdım…

… Ve bunun neticesi olarak imal edilecek Türk otobüsünün, rakipleri 200 bin lirayken, 300 bin lira olması bizim Türk pazarında başarımızı imkansız kılacaktır. 

Bu hususta bir sonucun her şeyden evvel kararlaştırılması gerektiğine inanarak, sizi projeden çekildiğim konusunda üzülerek bilgilendirmek isterim.

Bu ayrılmayı anlayışla karşılayacağınızdan eminim. Size ve arkadaşlarınıza bana verdikleri bu fırsat ve şeref için çok teşekkür ederim.

Özürlerimin kabulünü dilerim.

Saygılarımla…

Arif Alp

İmza” 

***

Bu beklenmedik bir durumdur.

Arif Alp imzasını çekmiştir. Çekme sebebi ayrı bir hikâyedir.

Hikâyenin özeti Bedford İngiltere’den Türkiye’de montaj yetkisi alma sebebidir.

Bedford’u daha kârlı görmüştür.

Mercedes’i kenara itip Bedford’u tercih etmiştir.

Bu aşamada 3. ortak olarak sayın Kadir Has ismi üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

* * *

Genoto‘nun, 1960’lı yıllardaki kuruluşuna gidelim.

Genoto kurucusu Arif Alp bey, aslında sanayici değil, nakliyeci idi.

 Ancak, o dönemde, Dodge, Desoto, Ford, Leyland kamyonları ülkede monte ediliyordu.

İngiliz Bedford markası ile anlaştı…

Dünyada ekonomik durgunluk başlayıp, İngiltere’de 2 milyonun üzerinde işsiz oluşunca ithal mallarına tepki oluştu…

 Bunun üzerine GM; safkan bir ‘İngiliz’ kamyonu icat etti; teknoloji Amerikandı ama Bedford’da İngiliz’di.

Arif Alp, bu Bedford kamyonun montaj haklarını almıştı. Zaman içinde Arif bey şirketini beş oğluna satarak, İngiltere’ye yerleşti…

Ailede tek otomobilci oğlanlardan birinin kayınpederi; eski Otosancı Alaattin bey vardı.

Neticede; Arif beyin çocukları, şirketi inşaat şirketi sahibi Ayhan Şahenk’e 1987’de sattılar. Ayhan beyin Genoto’yu almasında temel sebep değerlenmiş olan arsası idi…

İçerenköy’deki arazinin üzerinde bugün Carrefour var.

Doğuş Grubu’nun kurucusu merhum Ayhan Şahenk otomotiv distribütörlüğüne tesadüfî girdi…

Ayhan Şahenk, o zamanın parasıyla 15 milyar liraya aldığı Genoto’nun kasada bulunan şirket defterlerini incelerken ortaya bir hazine çıkmış. Arif Alp’in kurduğu Genoto satılana kadar sadece Bedford kamyonlarının üreticisi olarak biliniyor. Ancak Arif Alp, General Motors’un (GM) ne kadar markası varsa hepsinin Türkiye temsilciliğini almış ama hiç bir şey yapmamış. Ayhan bey, zaten çok sevdiği ‘otomobil’ işine hem tesadüfen hem de büyük bir şansla bu şekilde girmiş. Sadece arazisini düşünerek aldığı Genoto, bugün Doğuş Grubu’na otomotivde büyük güç katarak ileride Volkswagen Grubu markalarının temsilcilik yolunu açmış.

Ayhan bey, zaten çok sevdiği ‘otomobil’ işine girmek istiyordu. Artık, geriye sadece işleri yürütecek bir ‘otomobilci’ bulmak kalmıştı! Birkaç adaydan sonra BMW’den, eski İnter’ci İlhan Çetinkaya transfer edildi ve dosyalar onun önüne konuldu. Opel ithalatı ile iş başladı; GM’in kendisinin Torbalı da Opel fabrika kurması üzerine bitti… Doğuş Opel’in Avrupa’da en büyük rakibi VW ile anlaştı.

1999 yılında da Genoto’nun ismini Doğuş Otomotiv olarak değiştirdi.

 

BU KISA GERÇEĞİ OKUYUNUZ

Ticarette karşılıklı güven esastır. Hele ki karşınızdaki firma kat kat büyük ve dünyaca ünlü bir firmaysa. Kısa gerçeği tecrübeli işadamı Kadir HAS‘tan dinleyelim: Mercedes’in Türkiye’ye yatırım yapacağı haberini işitip, konuyu değerlendiren başka kişiler olduğunu da öğrendim. Aslında Genoto Otomotiv’in sahibi Arif ALP, bizden önce Mercedes’e başvurmuş. Hatta kendisi, Stuttgart’a davet edilmiş, Mercedes yetkilileri, Arif ALP ile protokol imzalamışlar. Arif bey, toplantı bittikten sonra, Türkiye’ye hareket etmek üzere havaalanına gitmiş, oradan, Mercedes yetkililerine bir telgraf çekerek, protokolde tereddüt ettiği bir maddenin yeniden müzakeresini istemiş.

Mercedes yetkilileri, Arif ALP’in telgrafını aldıktan sonra, şaşırmışlar, daha sonra düşünüp, taşınmışlar. Onlar da Arif ALP’e bir telgrafla karşılık vermişler. Telgraflarında şöyle demişler: Sevgili ALP Buraya geldiniz, etraflıca görüştük. Mercedes’in Türkiye’de otobüs fabrikası kurması konusunda anlaştık. Protokol yaptık. Koşulları kayıtsız şartsız kabul ettiğinizi bildirdiniz. Şimdi görüyoruz ki o taahhüdünüzde durmuyorsunuz. Bizler de sizlerle çalışmaktan vazgeçtik. Ben çalışmaya başladıktan bir süre sonra sayın Arif ALP’le bir karşılaşmamız sırasında kendisinden şu sözleri işittim: Kadir bey, ben Mercedes’in kıymetini bilemedim. Size kısmet oldu. Hayırlı olsun, tek dileğim, sizin hata yapmamanız.

 

SİZE BAŞARININ SIRLARINI SÖYLEYEYİM

Bunca yıllık tecrübemden sonra, bu satırları okuyacak olan genç girişimcilere, esnaflara, öğrencilere, eğitimcilere ve bütün herkese ticari başarımdaki sırları söylüyorum. Hayatta muvaffak olabilmeniz için, önce ve daima dürüst davranmalısınız. Para kazanmak için, kesintisiz ve planlı, programlı çalışmalısınız. Yani neticelendirmelisiniz. Taahhütlerinizi, sözlerinizi, daima hiç aksatmadan, zamanında yerine getirmelisiniz.

Yaptığınız işin geleceğini düşünmeli, ona göre planlar oluşturmalısınız. Kazancınızın bir kısmını, mutlaka sermayenize katmalısınız.

 

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası,

12 Ocak 2009, Sayı: 395

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir