MEHMET NİYAZOĞLU

1.sayfa:

Mehmet NİYAZOĞLU babamın, amcamla yakın dosttu. Ani kaybı beni de ailemi de üzdü. Allah rahmet eylesin. Mehmet amca ile benim şahsen tanışmışlığım 70’li yılların başındaydı. İzmir’de yatılı okudum 70’li yılların başında..

 

3.sayfa:

MEHMET NİYAZOĞLU

 

   Evet. Mehmet NİYAZOĞLU sektörümüzün önemli bir şahsiyeti idi. Tanışıklığımız 70’li yıllarda başlamıştı demiştik. O dönemde çok büyük ilgisini gördüm. Her zaman bana değer verdi. Onun bir sözünü, bana söylediği sözlerden bir tanesini hiç unutmam. “Ben ilk okulu 9 yılda bitirdim.”

Enteresan bir kişilikti, şahsiyetti. İzmir’e 1948’de geldi. Ama büyük bir organizatördü. Otobüsçüleri örgütledi ve İzmir Otobüsçüler Derneğini Basmahane garajında kurdu. Daha sonra İzmir Garajı’nı, İzotaş’ı yaptı.

Onunla ilgili çok anım var. Ama en önemlisi, İzmir otogarını yapmaya koyulduğu zaman kimse inanmadı yapabileceğine. Ve çoğu kimsede yazıhane almaya yanaşmamıştı. Bu arada herkese yazıhane alım şartlarını, ödeme koşullarını göndermişti.

Ben onu aldım hemen aradım. Mehmet amca dedim bana iki tane yazıhane ayırt. Hesap numarasını ver parayı sana çıkarıyorum. Bana “oğlum” dedi “dur önce sözleşme yapalım, para kolay, sonra gönderirsin…”

Ben dedim ki yok dedim. Ben şimdi gönderiyorum sözleşmeyi sonra yaparız. Ben senin bu garajı yapacağına güveniyorum, inanıyorum. Zaten bu garajı yapmasan benim param batsın ben sana güveniyorum dedim. Ve ilk İzmir dışında ilk yazıhane alan ben oldum. Daha sonra kura çekilişine gitmiştik. Kura çekiminde konuşurken bütün otobüsçülerin önünde otobüsçülere dedi ki bana güvenmediniz ama ben başardım. Ama bir dakika dedi. Ben bir kardeşim değer verdiğim, saydığım  kardeşim bana güvendi. Gel yanıma dedi yanına çağırdı ve bu herkesin içinde bu bana güvendi dedi. Şimdi birde mesela otobüsçülükle ilgili sohbetlerimiz olurdu.

Bana şunu söylerdi. “Otobüsçülüğün kalbi tur listesi ahbap, çavuş ilişkisi ile tur listesi olmaz.”

Adaletsiz olursan kaybedersin. Tur listesi adil olmalı. Borcuna sadıktı. Bir anısını daha anlatıyım. 85’te rahmetli Özdemir SABANCI çağırmış otobüs pazarlığı, ödeme şekilleri konuşulurken…  Anısını bana anlatmıştı rahmetli Niyazoğlu.

“85’te rahmetli Özdemir SABANCI tahtaya tebeşirle yazdı. Nokta nokta yazdı, sildi, ödeme tablosunu. Aylık ödeyeceğim senetleri yazdı. Ben tahtaya baktım, ben bu senetleri ödeyemem dedim. Bana Akbank’ı biliyor musun dedi. Akbank’a gidersin gereken yapılır. Bende dedim ki yine de borçtan korkuyorum. Ama borcumu ödedim.”

Borcuna sadıktı. Otobüs tarihi ile ilgili sohbetlerim olmuştur.

O günlerde yokluk vardı.

Yolcu için hep kavga vardı.

Otobüsçülerin geleceğinde sorduğumda…

Bak dedi bir katip, bir telefon vardı. Çuvalla para kazanırdık eskiden dedi. Şimdi zarar ediyoruz ama otobüsçülük hiçbir zaman yok olmayacaktır. Alt yapısını yapanlar kazanacak zayıf firmalar batacak. Evet hayatı mücadele ile dolu, örgütçü bir kişilikti. İzotaş’ı kurdu. Başka bir şey daha yaptı. İzmir ve Ege’deki Karadenizliler vakıfını da kurdu. Ege’deki tüm dernekleri de bir araya getirip federasyonunu kurdu. Siyasette yeri olmadı. Ama bütün siyasiler onun yanında yer aldı. Cesur adamadı, zeki adamdı. Bir dost kaybettim. Allah rahmet eylesin. En son vefatından kısa bir süre önce İzmir’de showroom açılışı vardı. Oraya katılmıştı. Ondan sonrada görüştük

İzmir showroomun katılımına gelmişti. Hatta biz ziyaret etmiştik Mehmet Bey’i randevu saat 2’de idi. İzotaş’ın kapısında beni karşılattı. Hakikaten severdi, sayardı beni. Bir gün en son yanındaydım yemek söyledi bize, yemek yeyin dedi, yok dedik. Biz gideceğiz işimiz var. Yahu köfte söyleyeyim dedi. Köftede söyledi fakat acil telefon geldi. Çıkmamız gerekti, sağ olun dedik.

Tam biz çıktık, Mehmet amca şimdi showrooma arkamızdan gönderecek yemeği dedim.

Nitekim biz vardık, peşimizden yemek geldi. Öyle enteresan bir adamdı. Ve uzun uzun epey sohbetlerimiz oldu. Hatta yazlığında, evine gitmiştik uzun, uzun konuştuk.

Tek tesellimiz çocuklarının işinin başında olması ve dostlarımız olması.

Bana her zaman değer vermiştir. Allah rahmet eylesin.

Latif Karaali, Ulaştırma Dünyası

29 Ocak 2007, Sayı: 293

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir