PİYASADA TERÖR YARATILMAMALI

HAVADA rekabet, uçak bilet fiyatlarında büyük indirim getirdi.

Onur Air, 10 bin kişiye 9 YTL’ye iç hat bileti satacağını açıkladı. Firmanın internet sitesi kilitlendi, biletlerin hepsi bir günde satıldı.

Onur Air’ e Atlas Jet karşılık verdi.

“Aylardan Mart, Nisan. Her yere 19 liradan. Neşe doluyor insan” sloganıyla başlatılan kampanya süresince 10 bin koltuk 19 YTL’den satılacak.

Bu biletlerin ertelemesi ve iptali olmayacak. 

Son gelişmeleri aktaralım…

*    *    *

Yeni uçak firmaları da çıkıyor.

Türkiye’de 8 il’i kapsayan iç hat seferlerini başlatan Sun Express, tüm uçuşlarını İzmir merkezli olarak gerçekleştiriyor.

Sun Express; İzmir’den Konya, Antalya, Kayseri, Adana, Trabzon, Erzurum, Van ve Diyarbakır’a aktarmasız seferler yapıyor.

Bu rota, Türkiye’de ilk defa uygulanıyor.

Sun Express, İzmir-Van seferi için geçen hafta bir tanıtım turu yaptı. Uçuşa; Antalya Vali Yardımcısı Hayrettin Emekçi, İzmir Vali Yardımcısı Ömer Karaman, AKP Van milletvekili Cüneyt Karabıyık, Hacı Biner, Antalyalı ve İzmirli tur operatörleriyle gazeteciler katıldı.

Sun Express Genel Müdürü Paul Schwaiger, Van’da yaptığı konuşmada “İzmir merkezli uçuşlarımız iç hat yolcularına aktarmalarla zaman kaybetmeden ve daha ucuza ulaşım olanağı sunacak” dedi.

*    *    *

Dünyanın en büyük low cost carrier (düşük maliyetli havayolu taşımacılığı) şirketlerinden Easy Jet uzun süredir takip ettiği Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.

Bilet satışının yüzde 90’ının internet üzerinden yapan İngiliz firması, önümüzdeki aylardan itibaren Türkiye seferlerine başlayacak.

İstanbul’da Sabiha Gökçen Havaalanı’nın kullanacak olan şirket 19 Euro’dan başlayan fiyatlarla yolcu taşıyor.

İngiliz şirket, Türkiye pazarına ilk etapta 5 uçuşla girmeye hazırlanıyor. Şirketin 2007’de sefer sayısını 50’ye çıkarabileceği ifade ediliyor.

Easy Jet, uçuş düzenlediği her havaalanına büyük paralar kazandıran ve “rakiplerini piyasadan silen” firma olarak tanınıyor.

 Bu özelliğe dikkat eken havacılık uzmanları, konunun THY ve özel firmalar açısından “büyük tehlike” oluşturduğunu düşünüyor.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği  (TÖSHİD) Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, İngiliz firmasının uçuşlara başlamasının havayolu şirketleri için büyük yıkım olacağını savunuyor.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan uçuşları engellemesini isteyen Bolukçu, “firmaya tanınan şartlarla uçuş gerçekleştirilirse kapasite kısılır, küçülme trendine geçeriz” diyor.

Yetkililer; Sabiha Gökçen Havaalanı’nın daha çok kâr etmesi için birçok proje gerçekleştirdiklerini belirterek, Easy Jet’in yanısıra Ryan Air ve Hindistan’daki bazı charter firmaları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

*    *    *

6 yıl önce kurulan havaalanının, uçak inmediği için geçen yıla kadar zarar ettiğine dikkat çeken yetkililer “Easy Jet’in uçuş düzenlemesiyle çok iyi bir konuma geleceğiz” diyor.

Piyasaya girmek için hazırlıklarını tamamlayan ve izin bekleyen İzmir Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, bilet ücretlerini 9 ve 19 YTL gibi çok düşük rakamlara indiren havayolu şirketlerini eleştirdi

Ekrem Demirtaş, “bunlar ucuz pazarlama taktikleri. Adeta alay ediyorlar. Haftada bir defa sefer koyarak uçmuş olmak için uçuyorlar” dedi.

*    *    *

Bir yolcunun bir saatlik uçuş maliyetinin 85 YTL olduğunu söyleyen Fly Air Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hasançelebi, havayolu taşımacılığının en yoğun olduğu dönemin başlangıcında özel havayolu şirketlerinin yaptığı rekabeti “mantık sınırlarını zorlamak” olarak ifade etti.

Mehmet Hasançelebi’ nin verdiği bilgiye göre, yolcu uçuş maliyeti son üç yılda önemli bir artış gösterdi. Fly Air olarak 2003 yılında iç hatlarda uçuş başlatan ilk şirket olduklarını hatırlatan Hasançelebi, maliyetlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“O yıllarda 150 bin Dolar olan uçak kiraları bugün 300 bin Dolar. Pilotların 3 bin Dolar olan maşları bugün 9 bin Dolar düzeyinde. Çünkü havayolu şirketi sayısı arttıkça pilota talep yoğunlaştı. Türkiye’de yeterli sayıda pilot yetişmediği için maaşlar tavana vurdu. Bir litre uçak benzini ise bugün iç hatlarda 68 sent. Bir saatlik uçuşun maliyeti, kişi başına 85 YTL’nin altına düşmüyor.”

*    *    *

Bir “geçiş dönemi” yaşıyoruz.

Türkiye gelişecek; gelişen Türkiye’de havayolları da gelişecek…

Bu geçiş süreci dikkatli ve özenle yapılmaz ise…

Bugün ve gelecek 30 yıl içinde Türkiye’de “ana taşıyıcı unsur” olan otobüsçülük baltalanırsa…

Birikimler yok edilirse…

Herkes kaybedecek!

Her iki kesim de fakirliği paylaşacak.

Havada ciddi rekabet olacak.

Birleşmeler ve piyasadan çekilmeler de olacak.

Ama…

Bu durum, otobüsçülere de yansıyacak.

Sayın Bakan; destek sağlamaz iseniz, sizin söyleminiz olan “ulaşım modları birbirini destekleyecekler” sözü havada kalacak.

Önemli olan, uzun vadede kararlı bir sektör yaratmak. Bu düzenle ne özel uçak şirketleri para kazanır ne de otobüsçüler…

Onun için operasyon kırıp dökmeden, plânlayarak yapılmalı.

Otobüsçüye mitlaka nefes aldırılmalı…

Özellikle, âcil olarak KDV ve ÖTV indirimi gerçekleştirilmeli.

Serbest piyasa herşeyi belirler.

Ama…

Piyasada terör yatılmamalı…

 

Güle Güle Gazetesi

27 Mart – 02 Nisan 2006 Sayı : 428

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir