Yine “Türkü Turka”

TÜRK Basını’nda ilginç haberler çıkıyor. İlginç bir o kadar da  düşündürücü…

Geçen hafta; sahnede ayağı kayıp yere düşen Müslüm baba,  kendisine yardım etmek isteyenlere, “kaldırma kardeşim, bu türkü böyle söylenir.” demiş, durumu iyi idare etmişti.

Bizim “Türkü Turka” yazısı böyle çıkmıştı. Sahneden politikaya, “AB’den sosyal hayatımıza kadar, bir dizi ilginç olaydan özetler sunmuştuk. Bu hafta da “Türkü Turka”ya devam edelim.

 

20 MİLYAR DOLARLIK PAMUK VURGUNU

TBMM Yolsuzlukları araştırma komisyonu raporu’na göre; Tansu Çiller, Başbakan olduğu 1993 yılında pamuk çiftçilerine yönelik çıkardığı Bakanlar Kurulu kararıyla, devleti zarar uğrattı. Kararla pamuk çiftçisine destekleme primi verilmesi öngörülmüştü. Ancak verilen primlerin yüzde 67’sinin sahte fatura ve belgelerle gerçek hak sahibi olmayanların cebine gittiği,  bu ödemelerin devlete faturasının 20 milyar doları bulduğu ileri sürüldü.

Şimdi de çiftçiye ucuz mazot desteği planlanıyor. Dokunmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir.

 

MEMLEKETE GELMEK KOLAY İRMEK ZOR

Hafta sonu, yıllık tatillerini Türkiye’de geçirmek için Almanya, Fransa ve Avusturya’dan yola çıkan gurbetçiler, otobanlarda ve gümrük kapılarında izdihama neden oldu. Bulgaristan’daki soygun ve rüşvet olayları nedeniyle Yunanistan güzergahını tercih eden izinciler, Yunanistan gümrüğü’nde hiçbir zorlukla karşılaşmadı. Yunan görevliler kontrole bile gerek duymadan geçişlere için verdi. Ancak gurbetçiler İpsala’da büyük şok yaşadı. Akın nedeniyle 15 kilometrelik kuyruk oluşunca, gümrük kapısında 10 – 15 saat beklemek zorunda kalanlar sefilleri oynadı. Pasaport kontrollerinin ve gümrükteki triptik işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle sinir  harbi yaşayan vatandaşlar, otomobillerinin kornalarını çalarak protesto gösterisi yaptı.

Eeee burası Türkiye! Kaçakçılığa göz yumulmaz. Dokunmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir.

 

  

İMAR BANKASI MUDİLERİ GECEDEN SIRAYA GİRDİ

 

Tasarruf mevduatı Sigorta fonu’na devredilen İmar Bankası’nda hesapları bulunan mudiler, evraklarını teslim etmek için, Pamukbank şubeleri önünde geceden sıraya girdiler. Mudilerden bazıları mesai saatinin başlamasını uyuyarak beklerken,  bazıları da bol bol çay içip, okey, tavla gibi oyunlarla vakit geçiriyor.

Bu kaçıncı banka olayı? Hiç ders alınmayacak. Uyandırmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir.

 

İSTEDİĞİ KİŞİ KAZANAMADI, SINAVI İPTAL ETTİ

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muzaffer Ecemiş, istediği Emniyet Amiri sınavı kazanamayınca sınavı iptal etti. Ecemiş’in bu inadı yüzünden, Türkiye, 5 ülkeye yaklaşık 2.5 yıldır irtibat görevlisi gönderemiyor. Emniyet yetkilileri, sınavda başarılı olan 5 Emniyet Amirinin idare aleyhine dava açabileceğini kaydetti.

Olur böyle vak’alar…

Karışmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir…

 

 

“CHP’DE KAVA YOK” DEDİ KAVGA ÇIKTI

İstanbul il kongresi, CHP lideri Deniz Baykal’ın katılımıyla yapıldı. Baykal, “Artık kendi aramızda kavga, çekişme, sürtüşme yoktur. Yarışma ve dayanışma vardır. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum.” dedi. Baykal’ın kongre’den ayrılmasından sonra iki grup arasında kavga çıktı, bir delege yaralandı.

Demek ki, CHP Cephesi’nde yeni bir şey yok. Aldırmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir.

 

GÜRTUNA “EŞİMİN SİLAH ATTIĞINI GÖRMEDİM” DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, eşi Reyhan Gürtuna hakkında, silahla havaya ateş etmesiyle ilgili olarak, “eşimin silah attığını görmedim” dedi. Gürtuna; eşi Reyhan Hanım’ın, memleketi olan Rize’nin Güneysu ilçesi’ne bağlı başköy’de havaya ateş açması ve ardına Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma başlatmasıyla ilgili soruları yanıtlarken “ben bir şey görmedim. Sadece silah sesleri duydum. Siz şahitsiniz” dedi.

TV’deki görüntülere ne buyrulur?

Ses etmeyin kardeşim, bu türkü böyle söylenir.

 

Biraz da ilginç olaylardan özetler sunayım…

* Reklam filmi büyük ilgi toplayan Cola Turka’nın  sahtesini piyasaya süren iki kişi yakalandı.

* Eminönü’nde top oynarken evinin camını kıran çocuklara sinirlenen Fesih Sincar bir çocuğu bıçaklayarak öldürdü, diğerini de yaraladı.

* Samsun’da kendisini terk eden kadını öldürüp erkek arkadaşını da  yaralayan sanık “ çocuklarımı almak isteyince bana saldırdılar”  dedi.

* Erzurum’da 47 muhtar “Her köye tuvalet” projesi için aldıkları inşaat malzemelerini spot piyasada satıp 5 trilyon lirayı hayat kadınlarıyla yedi.

* Her yıl İstanbul’da 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama gelir getirmesi beklenen Formula 1 projesi, bürokratik engeller  yüzünden bir yıldır tek çivi çakılmadan bekletiliyor.

* Balıkesir TEDAŞ ekipler, AKP milletvekili Edip Uğur’un sahibi olduğu Arı yağ fabrikası’nda kaçak elektrik kullanıldığını tespit ederek, 854 milyarlık fark faturası tahakkuk ettirdi.

 

Gazetelerden son bir olay daha nakledeyim:

 

MECLİS KOLTUKLARI DAVASI İÇİN 2 YILDIR BİLİRKİŞİ BULUNAMADI

Eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, TBMM’nin eski üst düzey 5 yöneticisi, Emlak Konut ve Ural mimarlık ve mühendislik aleyhine açılan trilyonluk alacak davasında, iki yıldır bilirkişi sorunu aşılamadı.

Üniversitelerden mahkemeye gönderilen yazıların çoğunda “bilirkişilik yapacak öğretim elemanı olmadığı” ya da “eğitim-öğretim döneminin başlamış olması” ve “ iş yoğunluğu” gibi nedenler sıralandı.

Ne demişti Müslüm Baba tekrar edelim.

“Kaldırmayın kardeşim, bu türkü böyle söylenir.”

Latif Karaali, Güle Güle Gazetesi

9-16 Ağustos 2003, Sayı: 292

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir