Dışarıdan bakınca…

 AFRİKA  ve Ortadoğu ülkelerindeki insanlar Türkiye’yi nasıl görüyor?

Görevim gereği 15 gündür bu ülkelerdeydim. Bu seyahatteki izlenimlerimden bazılarını sizlerle paylaşmak isterim.

Bu  bölge Türkiye’nin iç ve dış siyaseti ile çok ilgili. Türkiye’nin günlük siyasetini takip edecek kadar ilgili.

 

NELER KONUŞULUYOR?

Tarkan “Top 20” arasında Ortadoğu’da 7’nci sırada. Kısa zamanda “birinci” sıraya çıkacağı söyleniyor. Galatarasaray konuşuluyor. Cimbomun ligdeki durumu Şampiyonlar ligi’nde “eleme maç”ı ve sonrasının muhasebesi şimdiden yapılıyor. Politikacılarımızı yakından tanıyor.

TV kanallarımızın hemen hepsi biliniyor ve seyrediliyor. Bunun ne demek olduğunu şöyle anlatayım. Biz bu ülkelerin hangi sanatçısını, hangi futbol takımını tanıyoruz. Hangi TV kanalı hakkında bilgimiz var? Bu ülkelerde gazetelerde sürekli “Türkiye gündemi” işleniyor. Bizim onların gündemi hakkında hemen hemen hiç bilgimiz yok. Kısaca Türkiye, bölgenin çok önemli bir gücü. Hele Avrupa’ya rağmen Abdullah Öcalan’ın getirilişi Türkiye’ye karşı bakışı değiştirdi.

 

DAHASI VAR…

Türkiye sadece siyaseti ve sosyal durumu ile izlenmiyor. Gelişmişlik düzeyi, teknolojisi, çağdaşlığı sürekli konuşuluyor.

Özellikle Batı’yı yakalayabilecek “potansiyel güç” olarak görülüyor Türkiye. Hatta bazı ürünlerde yakalanan “kalite” anlatılıyor. Türkiye’nin “kaliteyi daha ucuza dünya pazarlarına sunduğu” konuşuluyor. Konuşmakla da kalmıyor. Afrika ve Ortadoğu ülkeleri insanları bu türk ürünlerini almaktan dolayı mutlular.  Örnek mi?

Bizim otobüsler…

Bizim sürekli eleştirdiğimiz, beğenmediğimiz otobüsler Haziran ayı’nda Türkiye’de yapılacak “yeni bir otobüs tanıtımı”na davet edilenler söylüyor. 

… Ve sadece yeni ürünü görmek için değil. Sipariş vermek için Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Kendi ülkelerinde otobüs fabrikası yok.

 

DÜŞÜNÜYORUM DA…

Afrika ve Ortadoğu ülkeleri insanlarının düşüncelerini ve görüşlerini aktardım. İzlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Şimdi…

Düşünüyorum da; Türkiye’mizde Mercedes-BenzTürk, Temsa ve Man otobüs fabrikaları olmasaydı, ne olurdu? Biz de başka ülkelerden otobüs ithal etmek zorunda kalacaktık.

Şimdi öyle mi?

Sudanlı, Yemenli, Suudlu, Mısırlı, Ürdünlü, Suriyeli… Türkiye’den otobüs almak için geliyorlar. Hatta, bugünlerde “sözleşme” imzalayanlar bile var…

 Bir Afrikalı anlatıyor:

“Ben Fransa’da, hatta Almanya’da Türk otobüsü gördüm.

Alman, Türk otobüsü alıyor.”

Çok doğru. Çünkü, Türk otobüsü ile Avrupa otobüsü arasında ne teknolojik açıdan, ne de kalite açısından fark yok.

Fark var…

O da fiyatta.

Türk otobüsü daha ucuz.

 

***

Unutmayalım sadece 0 403  bugüne kadar Türkiye’de 2 bin 800 civarında otobüs satmışsa, 2 bin’in üstünde otobüsü de ihraç etmiş.

Bunun da 1600’ü batı Avrupa ülkeleri’ne satılmış. Sadece 0 403’ün rakamları böyle. Bugün MANAŞ’ın Temsa’nın otobüsleri de dünya ülkelerinde dolaşıyor. Belediye otobüslerini de düşünürsek, iç piyasaya sattıkları kadar otobüsü ihraç ediyorlar. Eleştirilerimizde “yapıcı” olalım.

 

ÖNEMLİ BİR ÖZELLİK

Bir de “kullanma talimatları”nı okuyalım lütfen. Afrikalı, Ortadoğulu otobüsü kullanmadan “kullanma talimatları”nı okuyor. “Otobüsü nasıl kullanacağı”nın eğitimini alıyor.

Otobüsü tam “bilgilendikten” sonra kullanmaya başlıyor. 

Latif Karaali, Güle Güle Gazetesi

27 Mayıs 1999

Sayı: 76

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir