ŞİMDİ EYLEM ZAMANI

 Hayvanseverlerin Gösterdikleri Duyarlılığı Takdirle Karşılıyorum

 İSKENDERUN’da geçtiğimiz hafta temizlik şirketi çalışanları çöp toplarken, tam bir vahşet sergilediler ve kuduz olduğunu düşündükleri yavru köpeği, ellerindeki kürekle öldürmek istediler. Sonra, tekmeleyip, üzerine su döktükleri yavru köpeği, ellerindeki kürekle öldürmek istediler. Sonra, tekmeleyip, üzerine su döktükleri yavru köpeği can çekişirken çöp kamyonuna atıp presleyen temizlik görevlileri, zavallı hayvanı çöplerle birlikte götürdüler. Yavru köpeğin ölüsü, ertesi gün çöplükte bulundu.

Her türlü şiddet uygulamasına karşı oluşturulan Şiddete Karşı Güçbirliği Platformu, HAYVAN HAKLARININ Korunması Yasa Tasarısı’nın değişmeksizin bir an önce yasallaşmasını istedi.

25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu platform adına Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği Başkanı Fatma Balkanlı, milletvekillerine çağrı yaparak şöyle dedi:

Artık bu canların öldürülmesini, işkence görmesini istemiyoruz. İnşallah o köpeğin son karedeki bakışını görmüşlerdir. Yasayı çıkarın.”

Kara mizahın ustası Bekir Coşkun da “Utandığımız Gece” başlığı ile bu konuyu yorumladı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Liderler ve siyasetçilere seslendi. “Meclis; önünde bekleyen o ‘Hayvan Hakları Yasası’nı çıkartmak için 2 saat ayırabilecek mi?…” diye sordu.

Yine Hürriyet Gazetesi’nden Ertuğrul Özkök “Köpek Bakışı” başlığını taşıyan yazısında konuyu bir başka açıdan izliyor.

Ertuğrul Özkök şöyle diyor:

“…Küçücük bir sokak köpeği, bir gecede bütün neşemizi alıp götürür.

İki yüz kişinin öldüğü bayram trafiğinden beter eder…”

Enteresan bir mantık.

Yavru bir köpeğin çöp arabasında preslenerek öldürülmesiyle doruk noktaya ulaşan kamuoyu baskısı, Meclis’te etkisini gösterdi.

Yavru köpeğin TV ve gazetelerde yer alan hayata son bakışı, yüzlerce hayvanseverin aylar süren çabasına son noktayı koydu. Hayvan Hakları Tasarısı dün (27 Nisan 1998) TBMM’nin gündeminde ön sıralara çekildi.

TBMM Danışma Kurulu’nun dünkü (27 Nisan) 1998 toplantısında Meclis Başkanı Hikmet Çetin, Hayvan Hakları Yasa Tasarısı’nın 84’üncü sıradan 7’nci sıraya alınmasını önerdi. Siyasal parti grupları genel olarak bu öneriye destek verdiler.

Şimdi ben soruyorum:

Karayolu Taşıma KanunuTasarısı, acaba TBMM’nin gündeminde 6’ncı sıraya çekilemez mi?

Politikacılarımızın ancak sivil toplum örgütleri baskısıyla başlarını kaldırıp Yüce Meclis’i çalıştıklarını görüyoruz. O zaman tüm sivil toplum örgütlerini politikacılarımıza “kanunları” çıkarmaları için baskı yapmaya davet ediyorum.

Artık eylem zamanı gelmiştir.

Trafik kazalarının hastalık, teşhisi ve tedavisi belli. Bütün trafik kazaları ile ilgili dernekler…

Haydi, şimdi eylem zamanı.

Hayvanlarımız için ve daha önemlisi,trafiğe kurban verdiğimiz İNSANLARIMIZ için…

Haydi!

 

Latif Karaali – Gülegüle

8 Mayıs 1998

Sayı: 31

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir