BABA’YA ARZ-I HAL

 SAYIN Cumhurbaşkanım;

Ahsen Çetiner’in ölümü sizi de ziyadesiyle üzmüştür. Bundan eminim. Kazalar evrenseldir. Elbet olacak. Ama, yaralı kurtulanın “Acil yardım rezaleti” sonucu hayatını kaybetmesi affedilemez.

Mensup olduğum sektör bu konuyu iyileştirmek için olağanüstü çaba harcıyor. Ne var ki yetmiyor. Vatandaşın hayatını korumakla mükellef devletin, konuyu ciddiyet ve hassasiyetle eğilmesi gerekiyor.

Sayın Cumhurbaşkanım; merhumu tanımazdım. Sizinle ünsiyetini yeni öğrendim. Ve bu özelliğe sığınarak şu arz-ı halde bulunuyorum:

Türkiye’deki kazaların yüzde 53’ü iki yönlü karayollarında çarpışma şeklinde meydana gelmekte, ölümlerin yüzde 10’u ilk beş dakikada, yüzde 50’si ise ilk 30 dakikada olmaktadır.

Aynı kazaların oluşturduğu ve “Kara Nokta” adıyla anılan yollar mevcuttur.

Sayın Cumhurbaşkanım; sorunun çözümü siyasi iktidarlardadır. Telkin ve tavsiyelerinizin nazar-ı dikkate alınacağına inanıyorum.

Bölünmüş yol yapımına süratle başlanmalı, yapımı devam eden yollar bitirilmelidir. Özellikle “Kara noktalar” da etkili acil yardım sistemi kurulmalı, mevcutları ıslah edilmelidir. İlk yardım ve acil müdahale istasyonları için acil mali destek sağlanmalıdır.

En derin saygılarımla.

 

Latif Karaali, Gülegüle

01 Ocak 1998

Sayı: 22

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir